Náhradní plnění

29.1.2019 od: admin

Zařazeno do: Náhradní plnění

Naposledy upraveno: 8.1.2024

Co je náhradní plnění?

Náhradní plnění je jedna z možností splnění povinného podílu OZP zaměstnanců. To se týká těch zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají více než 25 zaměstnanců. Jsou povinni zaměstnávat 4 % osob se zdravotním postižením v poměru k celkovému počtu zaměstnanců. Týká se soukromých i státních společností a organizací.

Jak splnit povinný podíl?

  • Přímé zaměstnání OZP
  • Finanční odvod státu – 2,5 násobek průměrné měsíční mzdy za první a třetí čtvrtletí sledovaného kalendářního roku za každou OZP, kterou by zaměstnavatel měl zaměstnávat.
  • Náhradní plnění – odběr služeb v rámci náhradního plnění

Pozor na pokutu

Pokud zaměstnavatel nesplní povinný podíl, může mu stát udělit pokutu až 1 000 000 Kč. Kontrolu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a náhradního plnění mají na starosti příslušné úřady práce a inspektoráty práce.

Proč náhradní plnění?

Díky odběru služeb od státem uznaných dodavatelů splníte povinný podíl a získáte užitečné podpůrné služby vhodné pro společnost podnikající v jakémkoliv typu odvětví.

Mezi výhody dále patří to, že nepřímo podpoříte zaměstnávání OZP a jejich začlenění do běžného pracovního života. Namísto odevzdání peněz státu (finanční odvod), získáte za tyto peněžní prostředky kvalitní služby.

Ověření dodavatelé disponují potvrzením o zaměstnání více než 50 % OZP zaměstnanců. Oficiální seznam dodavatelů náhradního plnění naleznete na webu MPSV. Vámi vybraný subjekt vyhledáte pomocí zadání IČO.

Kalkulačka náhradního plnění

Spočítejte si kolik ušetříte, pokud odeberete služby v rámci náhradního plnění. Kalkulačku s aktuální průměrnou mzdou najdeme na https://www.diseven.cz/kalkulacka-nahradniho-plneni.html.

 

Příbuzné články

            Zanechte komentář